مجله

چند نکته برای دکور اتاق های باریک

چیدمان اتاق های باریک

این روزها با افزایش جمعیت و روی آوردن مردم  به شهرها و زندگی آپارتمان نشینی، مسکن یک نیاز ضروری برای افراد جامعه به حساب می آید. با توجه به گرانی اخیر قیمت مسکن، اکثر افراد در خانه های کوچک و باریک زندگی می کنند.

با توجه به این امر می توان بیان کرد که طراحی خانه های باریک و کم عرض اهمیت بالایی دارد  به این دلیل که در صورت عدم توجه به باریک بودن فضای اتاق  و چیدمان نادرست در دکوراسیون داخلی،نمی توان به درستی از فضای خانه استفاده کرد و دکوراسیون داخلی خانه زیبا به نظر نخواهد رسید. از طرفی فضای خانه نیز کاربردی بودن خود را از دست می دهد. با این اوصاف بهتر است نسبت به دکوراسیون اتاق های باریک اطلاعات بیشتری را دریافت کنید.

ایده دکوراسیون اتاق های باریک

دکوراسیون اتاق های باریک

طرح ها و ایده های عالی در دکوراسیون اتاق های باریک

با توجه به افزایش جمعیت و از طرفی مدرنیته شدن زندگی مساحت خانه ها نیز رفته رفته کمتر شده و اتاق های خانه کم عرض و به شکل باریک ساخته و طراحی شده است. البته می توان با بکار بردن راهکارهای مختلفی و بکارگیری ایده های جالب و همچنین استفاده از رنگ های مناسب دکوری جدید و شیکی را در اتاق های باریک خانه اجرا کرد. بکار بردن ایده های جدید و کاربردی در دکوراسیون اتاق های باریک خانه شما موجب زیبا دیده شدن فضای خانه می شود. در ادامه برخی از ایده های جالب و کاربردی را برای دکور اتاق های باریک خانه بیان خواهیم کرد.

سالن پذیرایی

برای بزرگتر نشان دادن سالن پذیرایی می توانید از رنگ هایی همچون خاکستری، سفید و همچنین ترکیبی از سفید و بژ استفاده کنید. البته در بکاربردن مبلمان در سالن پذیرایی باریک نیز می توانید از وسایل تزئینی کمتری استفاده کنید و همچنین کمترین مقدار مبلمان را به کار ببرید.

 

 آشپزخانه

برای طراحی آشپزخانه نیز می توانید از مبلمان ساده و زاویه دار استفاده کنید. استفاده از سبک مینیمال و همچنین بکار بردن رنگ های ساده و روشن نیز موجب عریض تر نشان دادن فضای آشپزخانه می شود. بهتر است برای بزرگتر نشان دادن فضای غذاخوری و همچنین کاربردی تر کردن آن نیز از وسایل تزئینی کمتری استفاده کنید.

اتاق خواب

استفاده از موکت هایی با بافت نرم و رنگ خنثی نیز در کنار پنجره هایی با شیشه های پهن از بهترین ایده های طراحی برای اتاق خواب باریک است. یکی از نکته های مهم و قابل توجه در بزرگتر نشان دادن فضای اتاق خواب باریک هم استفاده از رنگ های روشن است.

دکوراسیون اتاق خواب باریک

ایده دکوراسیون اتاق خواب باریک

حمام

برای اینکه از فضای باریک حمام به بهترین شکل استفاده کنید بهتر است برای نگهداری و انبار کردن مواد بهداشتی و شوینده  محیط دالان بکار ببرید. شما با داشتن کابینت های دو طرف دیوار و همچنین آویزها به خوبی می توانید فضای حمام را کاربردی تر کنید و جلوه زیباتری به محیط حمام ببخشید. بکاربردن رنگ های خنثی و در کنار آن استفاده از آینه فضای حمام را روشن و زیبا می کند.

ایده های جالب برای بزرگ تر نشان دادن اتاق های باریک خانه

رنگ های خنثی و روشن بکار ببرید.

برای کاربردی تر کردن فضای سالن پذیرایی بهتر است مبلمان را در یک گوشه قرار دهید و مسیری را برای عبور افراد قرار دهید.

بهتر است مبلمان را به صورت عمودی در سالن پذیرایی قرار دهید.

آینه کاری فضای خانه را فراموش نکنید.

در نورپردازی سعی کنید از وسایل پرنورتر استفاده کنید.

در نظر گرفتن چند نکته برای دکور اتاق های باریک

چیدمان اتاق های باریک و کم عرض یکی از مهمترین مواردی است که باید با دقت بیشتری آن را اجرا کرد و در واقع می توان بیان کرد که این نوع چیدمان در چنین فضای باریکی یکی از مشکل ترین کار در طراحی دکوراسیون داخلی به حساب می آید. بنابراین در زمان چیدمان و دکوراسیون اتاق های باریک باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید.

تنظیم مبلمان

با توجه داشتن به اصول چیدمان مبلمان به راحتی می توانید در فضای باریک و کم عرض اتاق های خانه بهترین چیدمان را داشته باشید. اگر اتاق های خانه شما باریک است و دوست ندارید باریکی اتاق ها زیاد به چشم بیاید بهترین کار این است که مبلمان را در یک زاویه از اتاق قرار دهید تا با پوشش دادن یک زاویه از فضای اتاق، باریکی فضا زیاد به چشم نیاید.

استفاده از مبلمان های مدور

برای شکستن و به هم زدن خطوط مستقیم اتاق های باریک بهترین کار بکارگیری از یک صندلی عثمانی و میز قهوه ای دایره ای است. استفاده از جداول جانبی دایره ای نیز در بهم زدن خطوط مستقیم اتاق های باریک کارساز است. وسایل روشنائی همچون آویز گرد نیز در زیبا و شیک دیده شدن اتاق های باریک بسیار خوب عمل می کند.

چیدمان عمودی

اگر اتاق های خانه شما باریک است بهتر است به فکر چیدمان عمودی در خانه باشید تا بهتر بتوانید از همه فضای خانه به بهترین شکل استفاده کنید. بهتر است فضای دیوار را به قفسه بندی و روشنایی اختصاص دهید. چیدمان عمودی بر روی دیوارها ایده خوبی است زیرا شما  نیازی به فضای کف اتاق نخواهید داشت و می توانید بر روی دیوار از قفسه های شناور استفاده کنید.

با بکار بردن قفسه های شناور روی دیوار  شما می توانید وسایل بیشتری را به صورت عمودی بر روی دیوار اتاق جا بدهید. با بکاربردن این مدل از قفسه ها نه تنها فضای اتاق شیک تر به نظر می رسد از طرفی موجب نظم دهی به فضای اتاق نیز می شود.

دکوراسیون مکان های باریک

دکور مکان های باریک

استفاده از مبلمان کاربردی تر

یکی دیگر از نکات مهم برای دکور اتاق های باریک خانه این است که به جای مبلمان با قطعات اضافی تر سعی کنید از مبلمانی استفاده کنید که کاربرد اضافی تر داشته باشد. به طور مثال می توانید صندلی مکعبی کوچی را انتخاب کنید که از آن به عنوان صندلی میزبان، میز اضافی یا صندلی اضافی بتوان استفاده کرد. بدین شکل شما می توانید از شلوغی بیش از حد فضا با استفاده از قطعات مبلمان اضافی تر جلوگیری کنید و مبلمانی را به کار ببرید که چند کاره باشد و همچنین نظم خاصی را به فضای اتاق های باریک ببخشد.

 بکاربردن لوازم جانبی

بعد از چیدمان و تنظیم کردن مبلمان نوبت به بکاربردن لوازم جانبی مانند گلدان و آباژور و پاف و نیمکت می رسد. خرید نیمکت چوبی و پاف که فضای کمی را اشغال می کنند مناسب استفاده در اتاق های باریک می باشد و برای اضافه کردن محل نشستن گزینه خوبی است. توجه کردن به جایی که وسایل و لوازم جانبی را در فضای اتاق باریک قرار می دهید اهمیت بالایی دارد و از طرفی تاثیر بسزایی بر زیبا دیده شدن اتاق های باریک دارد.

در نظر گرفتن فضای مورد نظر برای عبور و مرور افراد

در اتاق های باریک و کم عرض باید به چیدمان و دکوراسیون داخلی فضا توجه ویژه ای داشته باشید.در واقع باید مبلمان را طوری در فضای اتاق تنظیم کنید تا افراد بتوانند در مسیر فضا به راحتی عبور کنند. در واقع شما نباید مبلمان را در همه قسمت های اتاق بکار ببرید و از طرفی این انتظار را داشته باشید که افراد برای عبور به صورت زیگزاگی در بین وسایل دکوری و مبلمان راه بروند. برای بهتر چیدمان اتاق های باریک بهتر است به نکات ریز در رابطه با دکور فضا نیز دقت داشته باشید.

با توجه به این امر بهتر است مبلمان را در یک گوشه از اتاق قرار دهید و طرف دیگر را آزاد بگذارید  و یک فضای پیاده رویی را ایجاد کنید تا افراد مجبور نباشند به دور چیدمان به دنبال راهی برای عبور و مرور در خانه باشند.استفاده از مبلمان زاویه دار نیز موجب میشود تا از فضای اتاق به خوبی بهره بگیرید و از طرفی با پوشش دادن گوشه ها نیز فضای اتاق خانه کمتر به شکل باریک به نظر می رسد.

استفاده از شلف و قفسه بر روی دیوار

در فضای اتاق های باریک به دلیل عرض کمتر اتاق بکار بردن تزئینات کوری ممکن است دست و پا گیر باشد و از طرفی عبور و مرو در خانه را سخت تر کند. البته برای اینکه بتوانید وسایل تزئینی مورد علاقه خود را در فضای اتاق های باریک خانه جا دهید می توانید از شلف و قفسه ها بر روی دیوار استفاده کنید. شلف ها و قفسه های دیواری موجب جا دادن بسیاری از لوازم دکوری و تزئینی در فضای اتاق می شود. از طرفی چیدمان و دکوراسیون داخلی نظم بیشتری پیدا می کند و فضای اتاق منظم و شیک تر به نظر خواهد رسید.

 

 

سخن پایانی

طراحی خانه های باریک و کم عرض اهمیت بالایی دارد  به این دلیل که در صورت عدم توجه به باریک بودن فضای اتاق  و چیدمان نادرست در دکوراسیون داخلی،نمی توان به درستی از فضای خانه استفاده کرد و دکوراسیون داخلی خانه زیبا به نظر نخواهد رسید. از طرفی فضای خانه نیز کاربردی بودن خود را از دست می دهد.

چیدمان اتاق های باریک و کم عرض یکی از مهمترین مواردی است که مورد توجه طراحان و معماران داخلی است که باید با دقت بیشتری آن را اجرا کرد و در واقع می توان بیان کرد که این نوع چیدمان در چنین فضای باریکی یکی از موارد حساس در طراحی دکوراسیون داخلی خانه است. ما در این مطلب به چند نکته برای دکور اتاق های باریک اشاره کردیم. امیدواریم با بکارگیری طرح ها و ایده های ارائه شده در مورد دکور اتاق های باریک به راحتی بتوانید بهترین دیزاین را در خانه خود انجام دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *