مجله

اکسسوری‌ منزل و تاثیر و نقش آنها در دکوراسیون داخلی منزل

اکسسوری منزل

اکسسوری‌ منزل یا به عبارتی لوازم جانبی در دکوراسیون، یکی از پرتقاضاترین محصولات برای چیدمان منزل است و تاثیر بسیار زیادی در ایجاد فضایی زیبا و آرامشبخش دارد. انواع مختلفی از اکسسوری‌ منزل وجود دارد که جلوه ای بی نظیر و جادویی را برای منزل شما به ارمغان می‌آورند. ما در این مقاله به بررسی انواع اکسسوری و تاثیر و نقش آنها در دکوراسیون داخلی منزل خواهیم پرداخت. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید:

اکسسوری منزل و کاربرد آن

اکسسوری در منزل به منزله ی استفاده از گردنبند در هنگام حضور در مهمانی است. هر چند ممکن است فرد دارای پوشش و آرایش بی نظیر باشد، اما جای خالی گردنبند در گردن باعث جلب توجه و کاهش زیبایی پوشش و آرایش او می‌شود. اکسسوری منزل عملکردی مشابه گردنبند را دارد که تکمیل کننده زیبایی منزل است و تاثیر حضور آن غیرقابل چشم پوشی است.

 

اکسسوری منزل

اکسسوری های دکوراتیو برای منزل

اکسسوری چیزی جدا از مبلمان و میزها و پرده و فرش در منزل است و به اشیای کوچکی اطلاق می‌گردد که نقش موثر را در ایجاد زیبایی در فضا ایفا می‌کند. یکی از کارکردهای اکسسوری‌ منزل، خنثی سازی رنگ لوازمی نظیر مبمان و پرده و ایجاد هارمونی زیبا در دکوراسیون است. نقش موثر اکسسوری‌ منزل، ایجاد بافت، رنگ، الگو و فرم در دکوراسیون محل است و زیبایی بصری خاصی را برای محیط ایجاد می‌نماید.

انتخاب اکسسوری‌ منزل می‌بایست بر اساس سبک دکوراسیون منزل باشد تا تاثیر چند برابری در ایجاد زیبایی داشته باشد. معیار انتخاب بر اساس مسئله ی محل مصرف اکسسوری در اتاق نشیمن، اتاق خواب، آشپزخانه، سرویس بهداشتی، ورودی منزل و … متفاوت است.

برای مثال آباژوری که در اتاق استفاده می‌شود و باعث ایجاد جلوه ای خاص و بی نظیر می‌شود، در آشپزخانه بسیار ناخوشایند و نامانوس است و کاملا نتیجه ی عکس در ایجاد زیبایی محیط را اجرا می‌کند.

توجه به احتیاجات ضروری درهنگام خرید اکسسوری‌ منزل ضروری است. کارآمد بودن اکسسوری و کاربردی بودن آن در منزل در انتخاب اکسسوری از مهم‌ترین مولفه‌ها در انتخاب این محصولات است.

برای مثال انتخاب آباژور برای منازلی که نور کم دارند علاوه بر ایجاد زیبایی‌ بی نظیر محیط، باعث برطرف ساختن نیاز فرد می‌شود. پس هنر قرار دادن نیازها در راس اولویت‌های فراهم شده بسیار مهم است.

انواع اکسسوری منزل

اکسسوری کاربردی

انواع اکسسوری منزل

اکسسوری‌ منزل در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. یکی از فاکتورهای ایجاد کننده تمایز در میان اکسسوری‌ها، متریال مصرفی در تولید این محصولات است که ممکن است از جنس سنگی، شیشه ای، چینی، سفالی، فلزی، چوبی، پلی استر و … باشند.

انواع مختلف اکسسوری‌ منزل شامل کوسن، شال مبل، آینه، عناصر طبیعی مانند گل، چوب، سنگ، مجسمه، تابلو و تابلو فرش، ساعت، شلف و … است که هر کدام از آنها دارای کاربردی منحصر بفرد است.

هر کدام از موارد فوق با افزودن نشاط، پویایی و شادابی و رنگ و لعاب به محیط، نقش بسیار موثری را در زیبایی منزل و روحیه ی ساکنان آن ایفا می‌کنند. توجه به دکوراسیون منزل و نیازها و خلاها می‌تواند در داشتن انتخاب بهینه بسیار موثر و کارساز باشد.

اکسسوری‌ها و تاثیر و نقش آنها در دکوراسیون داخلی منزل

همانطور که تاکنون مشاهده کردید، نقش اکسسوری‌ها و انواع آن در دکوراسیون منزل بسیار پررنگ است. وجود اکسسوری در منزل الزامی نیست اما خلا های ناشی از عدم وجود آنها می‌تواند کیفیت دکوراسیون شما را تحت تاثیر قرار دهد.

ایجاد هارمونی رنگی خاص و استفاده از رنگ‌های خنثی کننده می‌تواند باعث ایجاد جلوه‌های بصری و زیبایی مضاعف در منزل شوند. برای مثال استفاده از کوسن با رنگی متضاد از رنگ مبلمان می‌تواند ترکیب رنگ زیبا و متنوعی را ایجاد کند و یکنواختی در رنگبندی را تا حد بسیار زیادی برطرف سازد.

برخی از اکسسوری‌ها علاوه بر زیبایی، می‌توانند نشانگر هویت، عقاید و علاقمندی‌های شخصی فرد باشند. استفاده از مجسمه‌های اشخاص خاص و مکان‌های ویژه، تابلوهای مناظر و اماکن خاص و محصولات مختص اقلیم‌های مختلف در منزل تا حد بسیار زیادی در معرفی شخصیت فرد موثر است و امضای روح و شخصیت او به شمار می‌آید. همچنین استفاده از گیاهان آپارتمانی باعث حیات بخشیدن به خانه شده و در تسویه و پاکسازی هوا و جذب امواج مضر نیز کارکرد مطلوبی دارد.

اکسسوری کاربردی

با اکسسوری، دکوراسیون منزل خود را تکمیل کنید

رعایت اصل تعادل و تناسب در استفاده از اکسسوری‌ منزل

در موارد خاصی ممکن است استفاده از اکسسوری‌ منزل نتیجه ی معکوس داشته باشد و موجب ایجاد جلوه ی نامطلوب شود. چیدمان اکسسوری‌ نیز مانند سایر لوازم خانگی دارای اصول و قواعدی خاص است و عدم رعایت آنها ممکن است نتیجه ی مورد نظر را حاصل ننماید.

اصل تعادل و تناسب یکی از مهم‌ترین اصول چیدمان اکسسوری‌ منزل است. ماحصل استفاده ی متناسب از اکسسوری ها در نقاط مختلف منزل بر اساس فضای خالی و دکوراسیون بخش مورد نظر، ایجاد فضایی زیبا و بی نظیر است.

استفاده از اکسسوری‌های متنوع با تعداد بالا با وجود فضای خالی در سایر بخش‌های خانه باعث چیدمان شلوغ و بی هدف شده و زیبایی مورد نظر را در دکوراسیون منزل ایجاد نمی‌کند. همچنین در نظر نگرفتن تم مورد نظر در استفاده از اکسسوری ممکن است تلقی گر اضافه بودن محصول و استفاده ی اجباری آن در محیط منزل باشد.

برای مثال استفاده از اکسسوری‌های مدرن و مینیمال در فضای سنتی نه تنها جلوه ی مطلوبی نخواهد داشت بلکه باعث آشفتگی محیط می‌شود. توجه به سبک دکوراسیون منزل و انتخاب اکسسوری‌هایی که می‌تواند مکمل سایر لوازم خانگی باشد، یکی از مهم‌ترین پارامترهای ایجاد زیبایی‌های بصری در منزل است.

جمع بندی 

اکسسوری یکی از مهم‌ترین مولفه های شکل دهنده ی دکوراسیون منزل است که با کمترین هزینه قابل اجرا است و در شکل گیری زیبایی‌های بصری بسیار موثر است. انواع مختلفی از اکسسوری‌ها در بازار وجود دارد که انتخاب آنها بسته به نیاز محصول، کاربرد آن و بودجه ی فرد انجام می‎شود.

ما در این مقاله به طور خلاصه سعی بر اشاره به انواع اکسسوری‌ها و چیدمان و تاثیر آنها بر محیط داخلی منزل داشتیم. با رعایت هر یک از نکات فوق، می‌توانید دکوری جذاب و منحصربفرد را خلق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *