مجله

9 قانون طلایی دیزاین کتابخانه

دیزاین کتابخانه

کتابخانه‌ها فضاهای بسیار خوبی برای تنوع بخشیدن و زیباتر کردن خانه ها هستند. گاهی استفاده از وسایل تزئینی مختلف در کتابخانه‌ها باعث بی نظمی شده و سبب میشود که دیزاین کتابخانه شما بهم ریخته به نظر برسد؛ اما زود منصرف نشوید.
ایده‌های زیادی برای طراحی کتابخانه‌ چوبی در خانه وجود دارند. در ادامه به شما 9 قانون طلایی دیزاین کتابخانه رامعرفی خواهیم کرد که بتوانید از آن برای دکوراسیون خود استفاده کنید. با ما همراه باشید.

چیدمان کتابها در کتابخانه براساس موضوع

چیدمان کتابها در کتابخانه براساس موضوع

بیشتر بدانید:مدل های کتابخانه چوبی

1- چیدمان کتابها در کتابخانه براساس موضوع

درواقع ساده‌ ترین و ابتدایی‌ ترین راه برای چیدمان کتاب،این است که آن ها را بر اساس موضوع و مضمونی که دارند طبقه‌بندی نمایید؛ برای مثال می‌توانید یک طبقه از کتابخانه خود را به کتاب‌های شعر و دیوان‌های شاعران نامی، طبقه‌ای را به رمان‌ها و طبقه‌ای را به کتاب‌های علمی و… اختصاص دهید.

با این کار می‌توانید تکلیف خود را برای انتخاب هر موضوع و مضمونی از کتاب‌ها روشن کنید.

دیزاین کتابخانه براساس رنگ ها

دیزاین کتابخانه براساس رنگ ها

2- دیزاین کتابخانه براساس رنگ ها

یکی از روش های جذاب در چیدمان کتاب ها، استفاده از رنگ های آن هاست. البته ممکن است کتاب های شما چنین تنوع رنگی برای عملی شدن این ایده را نداشته باشند اما به عنوان یک گزینه می توانید به آن فکر کنید. در این حالت کتاب ها علاوه بر عملکرد همیشگی‌شان، جنبه دکوراتیو و تزیینی نیز به خود خواهند گرفت و می توانند در زیباتر شدن فضایی که کتابخانه در آن قرار دارد نیز کمک کنند.

استفاده از آثار هنری در دیزاین کتابخانه

استفاده از آثار هنری در دیزاین کتابخانه

3- استفاده از آثار هنری در دیزاین کتابخانه

افزودن آثار هنری مثل نقاشی و کارهای گرافیکی، یک روش راحت برای افزودن رنگ و تنوع در میان قفسه های کتابخانه است که یک پیش زمینه مناسب برای لوازم و اشیاء کوچک فراهم می کند.

از اشیاء تزئینی استفاده کنید. به تندیس‌ها و مجسمه‌ها فکر کنید. یک کاسه یا بشقاب زیبا و یا حتی تعدادی جعبه می‌تواند قفسه کتاب شما را زیباتر نشان دهد.

هماهنگی میان رنگ ها

هماهنگی میان رنگ ها

4- هماهنگی میان رنگ ها

یکی از راه‌های ساده برای طراحی کتابخانه‌ها ایجاد هماهنگی میان رنگ‌های کتاب‌ها است. با استفاده از این روش  علاوه بر اینکه کتاب خانه شما منظم تر دیده میشود ؛ بلکه تم شما نیز براساس آن شکل خواهد گرفت.

5- استفاده از اشیا مختلف برای ایجاد اختلاف سطح

لوازم تزیینی مورد نظر را بر روی چند کتاب بچینید تا ارتفاع های مختلف داشته باشید. مسلما شما دوست ندارید کتابخانه تان خیلی خلوت و بی محتوا به نظر برسد، پس از تکتیک های مختلف استفاده کنید، مانند اضافه کردن مجسمه ها، عکس های قاب شده و … می توانند به خوبی فضاهای خالی شما را پر کنند. اما زیاده روی نکنید! مقداری فضای خالی باعث می شود تا کتابخانه شما تمیز و مرتب تر به نظر برسد.

استفاده از اشیا مختلف برای ایجاد اختلاف سطح

استفاده از اشیا مختلف برای ایجاد اختلاف سطح

برای ساماندهی به کتابها میتوانید از باکس استفاده کنید. این ایده می تواند زمانی که کتابهای شما زیاد است و به سختی میشود آنها را دیزاین کرد، کاربردی باشد.

6- ساماندهی و نظم

در دیزاین کتابخانه اگر تعداد کتابهای شما زیاد است بهتر است یک طبقه را به لوازم دکوری و اکسسوری و بقیه کتابها اختصاص دهید. برای ساماندهی به کتابها میتوانید از باکس استفاده کنید. این ایده می تواند زمانی که کتابهای شما زیاد است و به سختی میشود آنها را دیزاین کرد، کاربردی باشد.

7- توجه به سبک انتخابی خود

سبک خاص خودتان را مشخص کنید. قطعا شما هم سبک مورد علاقه خود را دارید. مانند کلاسیک، مدرن و …خیلی مهم است که دیزاین کتابخانه خود را طوری قرار دهید که از تم خارج نشود در واقع یعنی با اصول سبک خودتان جلو بروید.

استفاده از لوازم اکسسوری و دکوری

استفاده از لوازم اکسسوری و دکوری

8- استفاده از لوازم اکسسوری و دکوری

وجود کتاب ها باعث ایجاد یک حس مثبت در منزل می شود و حال شما را بهتر می کند اما برای اینکه این ظاهر جذاب تر شود و یک تنوع در کتابخانه شما به وجود بیاید پیشنهاد میکنیم در کنار این کتابها عکس های خانوادگی یا گلهای طبیعی و یا حتی وسایل دکوری کوچک و جذاب قرار دهید که این زیبایی افزایش پیدا کند.

9- خالی گذاشتن کتابخانه

یکی از اشتباهات بزرگی که افراد در طراحی می‌کنند این است که دنیای خود را با اشیای بسیار زیادی شلوغ و بی‌نظم می‌کنند.
اگر در کتابخانه شما تعداد کتاب ها کم است سعی کنید آنها را در حالت خیلی مناسبی بچینید و به صورت متقارن در دو طرفه کتابخانه کتاب ها را قرار دهید.

خالی گذاشتن کتابخانه

خالی گذاشتن کتابخانه

نکات لازم در دیزاین کتابخانه

  • از اکسسوری های کوچک به عنوان نگهدارنده کتاب استفاده کنید
  • قاب عکس ها را می توانید بین کتاب های خود قرار دهید
  • می توانید یک طبقه را فقط به اکسسوری اختصاص دهید
  • لزومی ندارد همه قاب عکس ها مانند یکدیگر باشند تنها دقت کنید از سبک و تم خارج نشود
  • می توانید یک سینی داخل کتابخانه قرار دهید و لوازم دم دستی خود را در آن قرار داده تا پخش نشوند
  • با چیدن متوالی کتابها روی هم و کنار هم می توانید هم دیزاین کنید و هم فضای بیشتری را استفاده کنید

گروه تولیدی عاج با سابقه ای درخشان در عرصه تولید و ساخت انواع کتابخانه چوبی با بهترین کیفیت و متریال محصولات خود را به مشتریان عرضه می کند. تمامی محصولات تمام چوب بوده و دارای ضمانت 18 ماهه می باشند. برای تماس با ما با شماره های درج شده در سایت تماس بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *