مجله

انواع مبل

معرفی انواع مبل

انواع مبل های موجود در بازار و تنوعی که در آن به چشم می خورد یکی از گیج کننده ترین و شیرین ترین اتفاقاتی است که در این حوزه مشاهده می شود. طراحان مبل، امروزه خلاقیت زیادی در تولید مبلمان به کار گرفته اند و به همین دلیل می توان به راحتی و با فراغ بال یکی از انواع مبل های موجود را انتخاب و خریداری کرد.

البته موضوعی که در انتخاب مبل حرف اول را می زند آشنایی با انواع مبل ها است. اگر در این حوزه اطلاعات زیادی ندارید در ادامه این متن با ما باشید تا با برخی از رایج ترین مبلمان های موجود در بازار آشنایتان کنیم.

مبل های ال شکل

مبل های ال شکل یکی از انواع موجود در بازار بوده که می توان آن را زیر مجموعه مبل های چند بخشی نامید.این نوع مبل را می توان به قسمت های متفاوت تقسیم کرد و در جاهای متفاوت از خانه قرار داد. البته این تکه تکه کردن مبلمان در جایی است که شما فضای کافی برای قرار دادن این مبل در کنار هم نداشته باشند.

معمولا انتخاب این نوع مبل باید با توجه به فضا و مساحت خانه صورت گیرد. اگر فضایی که این مبل در آنجا قرار داده می شود کوچک باشد، در حالی که تعداد تکه های این مبلمان زیاد باشد، خانه کوچک به نظر می آید و در خانه های بزرگ نیز اگر تعداد اجزاء این مبل کم باشد، کم بودن و خالی بودن محیط پذیرایی را می توان به عینه مشاهده کرد.

از دیگر انواع مبل های چند بخشی، مبل های یو شکل هستند. این مبل ها در رنگ های متفاوت تولید شده و این موضوع در نظر اغلب افراد بسیار دوست داشتنی به نظر خواهد آمد.

مبل چسترفیلد

یکی دیگر از انواع مبل های موجود در بازار، مبل چسترفیلد است. ظاهر این مبل بی شباهت به لحاف هایی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند نیست. شاید همین عامل باعث شده این نوع مبل امروزه طرفداران زیادی داشته باشد. این مبل حس خوب و تازه ای در انسان ایجاد می کند. به دلیل تنوع در رنگ می تواند خود را با هر دکوراسیون و هر دیزاینی تطبیق دهد.

برخی مدل های این مبل با چرم و برخی دیگر از انواع آن با پارچه دوخته شده و در بازار ارائه می شوند. این مبل از جمله مبل هایی است که قدمت زیادی داشته و برخی تاریخچه آن را به قرن 18 میلادی نسبت می دهند. در آن زمان، شاهزادگان تمایل زیادی داشتند تا بر مبل هایی راحت و بدون چین و چروک بنشینند.

مبل شزلون

یکی دیگر از انواع مبل های موجود در بازار، مبل شزلون است. این مبل از نظر ظاهر با بقیه مبل هایی که در بازار وجود دارد تفاوت داشته و این تفاوت باعث زیبایی آن شده است. عدم وجود تقارن در این مبل و قرار گرفتن یک دسته مبل در یک طرف از جمله مشخصاتی است که می توان در مورد این مبل ارائه کرد.

این مبل ها معمولا برای استراحت خریداری می شوند و انواع متفاوتی از آن را می توان در بازار مشاهده کرد. البته در جاهایی از خانه که فضای خالی وجود دارد و نمی توان برای پر کردن آن کاری انجام داد این نوع مبل کارایی زیادی خواهد داشت.

مبل های تختخواب شو

از دیگر انواع مبل های موجود در بازار می توان به مبل های تختخواب شو اشاره کرد. همان طوری که از نام این نوع مبل مشخص است، می توان آن را باز کرد و به عنوان تختخواب نیز استفاده کرد. این مبل برای خانه هایی مناسب است که فضای کافی برای خرید مبلمان و تختخواب وجود ندارد و به این شکل می توان در فضا به شکل قابل توجهی صرفه جویی کرد.

افرادی که مجرد هستند و آپارتمان هایی کوچک در اختیار می گیرند از این نوع مبل استقبال بی نظیر به عمل می آورند. از مزیت های این مبل می توان به صرفه جویی اقتصادی و فراهم کردن فضای کافی در آپارتمان، شیک بودن و بروز بودن آن اشاره کرد.

مبلمان استیل

مبلمان استیل نیز از دیگر مبل هایی است که امروزه در برخی منازل نیز می توان آن را مشاهده کرد. از جمله ویژگی های این مبل می توان به ارتفاع بلند آنها، وجود منبت کاری بر روی دسته ها و پایه، بالا بودن وزن، داشتن تاج بر قسمت پشتی مبل، طراحی زیبا و لاکچری و غیره اشاره کرد. معمولا برای تولید این نوع مبل از چوب هایی مانند چوب راش و یا گردو استفاده می کنند.

مبل راحتی برقی

یکی دیگر از انواع مبل های موجود در بازار که آن نیز طرفداران خود را دارد مبل راحتی برقی است. برخی انوع این نوع مبل به ماساژور مجهز بوده و حسی خوشایند در افراد ایجاد خواهند کرد. این نوع مبل مناسب استفاده در اتاق های پذیرایی و مهمان نیست و در جاهایی مانند اتاق مطالعه، اتاق کار و یا اتاقی که تلویزیون وجود دارد، می توان این مبل را قرار داد و از راحتی و نرمی که خلق می کند نهایت استفاده و لذت را برد.

به جهت راحت بودن و تجربه شیرین نشستن بر روی این مبل، بهتر است آن را در معرض دید مهمانان قرار ندهید تا عمر آن کاسته نشده و دچار استهلاک نشود. روکش مبل راحتی برقی از نوع چرم بوده و می تواند خستگی را به خوبی از تن به در کند.

مبل کلاسیک

یکی از انواع مبل که مختص کشورمان ایران است و طراحان و تولیدکنندگان مبل ایرانی در ساخت آن خلاقیت زیادی به خرج می دهند، مبل کلاسیک است. در کمتر کشور در دنیا می توان مدلی شبیه به مدل کلاسیک را مشاهده کرد. ظاهر این نوع مبل به مبل های استیل و یا مبل های سلطنتی شباهت زیادی دارد اما تفاوت هایی هم می توان بین آنها دید. برای مثال در مبل های کلاسیک قسمت دسته، تاج و پایه، منبت کاری کمتری داشته و برای کسانی که مبلمان سلطنتی را دوست ندارند و شلوغی آن را نمی پسندند گزینه مناسبی است. در این نوع مبل هم می توان ظاهر زیبای مبل های استیل را مشاهده کرده و هم راحتی مبلمان های راحتی را حس کرد. از نظر قیمت نیز مبلمان کلاسیک از مبلمان سلطنتی ارزان تر و از مبلمان راحتی گران تر است.

مبل های چرمی

یکی از انواع مبل های محبوب در بازار نیز مبل های چرمی هستند. برای تولید این نوع مبل از چرم های مصنوعی و یا چرم های طبیعی استفاده می کنند. مبلمانی که از چرم طبیعی در تولید آن استفاده می کنند از مبلمان هایی که در ساخت آنها چرم مصنوعی به کار گرفته می شود گران تر هستند و عمر و دوام طولانی نیز دارند.

مبل های پارچه ای

از دیگر انواع مبلمان هایی که آن نیز رواج زیادی در کشورمان ایران دارد، مبل های پارچه ای است. تنوع پارچه های مورد استفاده شده در ساخت این نوع مبل، زیاد بوده که از بین آنها می توان به مواردی مانند کتان، ریون، پشم، مخمل و غیره اشاره کرد. رویه و قسمت های سطحی این مبل از پارچه درست شده و در دو نوع مبل های تمام پارچه ای و یا نیم پارچه ای نیز می توان آنها را یافت.

مبل های نیم پارچه ای مبل هایی هستند که دسته های مبل از چوب و یا دیگر متریال ها ساخته شده و در مبل های تمام پارچه ای، دسته های چوبی مشاهده نمی شوند. امروزه در بازار پارچه هایی وجود دارد که رد آب و لکه بر روی آنها باقی نمی ماند و این نوع مبلمان در خانواده هایی که کودکان خردسال دارند گزینه های خوبی به شمار می روند.

مبل های راحتی

مبل های راحتی نیز در ایران رواج زیادی دارد. سازه و بدنه این نوع مبل، یکپارچه بوده و به همین دلیل از دیگر مبل های موجود در بازار محبوب تر و متمایزتر به نظر می رسند. در این نوع مبل و در قسمت پشتی دو لایه ثابت و متحرک دیده می شود و بنا به خواست و دلخواه مشتری قابل تغییر به نظر می رسد.

این مبل قدمت زیادی نداشته و تاریخچه آن را به قرن20 نسبت می دهند. مبل های راحتی به دلیل ساختار و طراحی خاصی که دارند بسیار راحت بوده و محبوبیت زیادی را در میان مردم از آن خود کرده اند.

مبل هایی به سبک نیمکت

از دیگر انواع مبل های موجود در بازار، مبل هایی هستند که شکل ظاهری آنها بسیار شبیه به نیمکت است. یک صندلی چوبی ساده و با دسته های چوبی که در دو طرف قرار گرفته اند اجزای مبل سبک نیمکتی را تشکیل می دهند. شاید در گذشته این مبلمان خیلی مورد استقبال افراد نبود اما امروزه به شدت محبوبیت آن افزایش پیدا کرده و به دلیل راحت بودن و عریض بودن، این نوع مبل را در بسیاری از خانه های ایرانی می توان مشاهده کرد.

تنوع موجود در پارچه مورد استفاده در ساخت این مبل زیاد است.  به همین دلیل به راحتی می تواند در دکوراسیون های متفاوت و با دیزاین های مختلف خود را هماهنگ کرده و چهره ای زیبا و منحصر به فرد در یک اتاق پذیرایی و یا نشیمن به وجود آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *